Temat zanieczyszczenia powietrza w postaci smogu powraca zwykle zimą. Wiąże się to bezpośrednio z okresem grzewczym. Pula codziennych spalin i nieczystości powiększa się wówczas o dymy będące efektem palenia w piecach.

Smog – co kryje się pod tym popularnym hasłem?

Pod modnym słowem „smog” kryje się nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na tym, że pewna część zanieczyszczenia powietrza jest skutkiem działalności człowieka, przy współwystępowaniu innych, niekorzystnych zdarzeń, jak na przykład znaczącego zamglenia, braku opadów czy bezwietrznej pogody. Występuje głównie na terenach silnie zurbanizowanych lub w kotlinach, w których powietrze ma mniejszą możliwość wymieszania się. Na nasilenie się zjawiska smogu ma wpływ szereg nieodpowiedzialnych zachowań społeczeństwa. Do najszerzej komentowanych w mediach należy zdecydowanie palenie w piecu nieprzeznaczonymi do tego materiałami czy rosnąca liczba aut spalinowych.

Wpływ smogu na zdrowie

Zagadnienie smogu jest niemalże zawsze omawiane w kontekście jego niekorzystnego wpływu na zdrowie i życie człowieka. Mieszkańcy zanieczyszczonych pyłem i spalinami obszarów wdychają je wraz z powietrzem, wprowadzając do swoich organizmów. Smog uniemożliwia drogom oddechowym prawidłowe działania obronne, przez co zwiększa się ryzyko infekcji. Wchodzące w jego skład związki chemiczne i pyły są nie tylko czynnikami alergizującymi, lecz stanowią również realne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.

Zanieczyszczenia powietrza a astma

Trudności życia w zanieczyszczonym mieście najdotkliwiej odczują osoby już cierpiące na choroby układu oddechowego, z których najpopularniejszą jest astma. To przewlekłe schorzenie zapalne dróg oddechowych występuję równocześnie z nadreaktywnością oskrzeli. Prowadzi do nawracających duszności i epizodów świszczącego oddechu. Mogą jednak występować także zdecydowanie bardziej niepokojące objawy, czyli na przykład uczucie ucisku w klatce piersiowej i kaszel – te symptomy pojawiają się głównie nad ranem.

Smog a astma – nasila czy wywołuje?

Badania przeprowadzone przez naukowców jednoznacznie dowiodły, że przewlekła ekspozycja organizmu na zanieczyszczone powietrze – czyli po prostu długotrwałe przebywanie w obszarach dotkniętych zjawiskiem smogu – nie tylko nasila posiadaną już astmę, lecz jest również w stanie do niej doprowadzić. Ta fatalna wiadomość jest szczególnie niepokojąca dla rodziców małych dzieci – to ich organizmy najszybciej poddadzą się chorobie.

Układ oddechowy kontra smog

Najpopularniejszym rodzajem astmy jest astma oskrzelowa. Cierpisz na ostre duszności powiązane ze świszczącym oddechem? Jak najszybciej udaj się do pulmonologa! Tak nazywa się bowiem specjalista, który zajmuje się leczeniem chorób układu oddechowego. To właśnie pulmonolodzy najczęściej nagłaśniają problem smogu i apelują o rozpoczęcie ogólnopolskiej walki z powszechnym, narastającym zapyleniem atmosfery. Uświadamianie zagrożeń wynikających z wdychania zanieczyszczonego powietrza jest bowiem jedyną drogą, która pozwoli wyeliminować problem – czyli nie leczyć lub zakładać maseczki antysmogowe, lecz całkowicie pozbyć się źródła zanieczyszczeń.

Kaszel, czyli pierwszy odruch obronny organizmu

Po wyjściu na zewnątrz łapie Cię kaszel? Nie walcz z nim! W ten sposób Twój organizm usiłuje się pozbyć zanieczyszczeń, które właśnie wdychasz. Równocześnie wytwarza więcej błony śluzowej, mającej za zadanie chronić śluzówkę. Niestety, nie zawsze jest to skuteczne – owszem, śluz powstrzyma część pyłów, jednak rozpuszczony w śluzie kwas i tak wciąż będzie drażnił aparat rzęskowy. Kolejnym mechanizmem obronnym jest skurcz oskrzeli, zmuszający już serce do znacznie bardziej intensywnej pracy i niosący ryzyko zaburzeń całego układu sercowo-naczyniowego.

Jak walczyć ze smogiem?

Producenci niezwykle szybko podchwycili ten popularny temat i ochoczo rozpoczęli produkcję oczyszczaczy powietrza. Co ciekawe, projektowane ad hoc urządzenia znanych marek wypadają blado w porównaniu ze sprzętem nieco mniej popularnych firm, jednak stworzonym na podstawie wieloletnich badań i ze zdecydowanie większą starannością. Pod względem skuteczności faworytem jest Air Drekker, który usuwa z powietrza cząsteczki PM2,5 oraz PM10. Są to dwa najpopularniejsze – i zarazem najbardziej szkodliwe – rodzaje toksycznego pyłu. Ze względu na swój mikroskopijny rozmiar z łatwością podróżują po naszych organizmach, dostając się w ich najgłębsze i najwrażliwsze zakamarki.