Temat zatrważająco wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza powraca niczym bumerang. Każdej zimy dyskusja rozpoczyna się na nowo, chociaż nie pociąga za sobą żadnych radykalnych działań. Mimo że geneza tego toksycznego zjawiska jest wszystkim doskonale znana, jakimś cudem zagrożenie – zamiast maleć – wciąż rośnie. Jak to możliwe, że w dobie tak sprawnego rozwoju technologii nadal nie umiemy opanować smogu?

Smog – skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Pojawienie się smogu oznacza, że wśród naturalnie występujących w powietrzu zanieczyszczeń zaczynają dominować te, których źródłem są ludzie. Zwykle wiąże się to z innymi, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – silne zamglenie, brak opadów czy bezwietrzna pogoda. W takich okolicznościach powietrze „stoi”, a emitowane do atmosfery toksyczne cząsteczki razem z nim. Stąd też ich nazwa – pył zawieszony. Nie da się ukryć, że silny smog występuje zwykle w dużych miastach, gdzie źródeł zanieczyszczeń jest więcej. To zjawisko pojawia się jednak również chociażby w kotlinach, gdzie ciężko o intensywne ruchy powietrza.

Smog w Polsce – stare piece i wiekowe samochody spalinowe

W naszym kraju dominuje smog typu londyńskiego, czyli mieszanka tlenków siarki, azotu, węglowodorów aromatycznych, węgla i metali ciężkich. Występuję on głównie zimą, a swoją nazwę zawdzięcza tragicznemu wydarzeniu z 1952 roku, kiedy to w stolicy Wielkiej Brytanii w ciągu czterech dni zmarły 4 tysiące osób. W tamtych tygodniach łącznie aż 12 tysięcy osób poniosło przedwczesną śmierć z powodu zanieczyszczeń powietrza. W Polsce głównym źrodłem toksycznych pyłów są urągające wszelkim standardom, archaiczne piece oraz ich właściciele, którzy palenie śmieci uznają za wysoce proekologiczne postępowanie (tak! Chociaż wydawać się to może niewiarygodne, co piąty Polak uważa wrzucenie śmieci do pieca za rozwiązaniu przyjazne naturze). Do nasilającego się zanieczyszczenia powietrza nad polskimi miastami swoją rękę przykładają również kierowcy. Uparcie trzymają się oni swoich starych, generujących ogromne ilości trujących pyłów aut, zamiast przesiąść się do tramwaju czy autobusu.

Smog – dlaczego jest taki groźny?

Chociaż smog tworzy mieszanka rozmaitych toksycznych substancji, zawieszonych w powietrzu, istnieje pewna klasyfikacja umożliwiająca ocenę ich szkodliwości. Tym kryterium jest rzecz jasna rozmiar, zaś wiążąca się z nim zasada jest prosta – im mniejsza cząsteczka, tym głębiej wniknie do organizmu. Za najbardziej destrukcyjne uznać można zatem PM2,5, czyli pyły o najmniejszej średnicy. Bez trudu mogą dostać się do płuc czy krwioobiegu. Nieco większe cząsteczki – PM10 – o średnicy jednej piątek grubości ludzkiego włosa, z łatwością przenikają do układu oddechowego. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zanieczyszczone powietrze odpowiada aż za 15% wszystkich zgonów z powodu raka płuc? Czy to wystarczy, byś podjął walkę ze smogiem?

Walka ze smogiem – sprawa, którą trzeba wziąć we własne ręce!

Chociaż każdy kolejne rząd zapewnia, jak bliski jest mu problem zanieczyszczonego powietrza, w praktyce nie powstała jeszcze żadna ustawa ani konstruktywna uchwała, która niosłaby ze sobą chociaż cień szansy na poprawę sytuacji. Dlatego właśnie dbanie o zdrowie w tym zapylonym świecie należy wziąć we własne ręce. Stosunkowo tanim i łatwo dostępnym rozwiązaniem jest zakup maseczki antysmogowej, jeśli jednak chcesz naprawdę zadbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych, powinieneś wybrać inne rozwiązanie – oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacz powietrza – technologia w walce ze smogiem

Oczyszczacze powietrza powstały z myślą o osobach, które pragną zadbać o czyste powietrze w swoim domu lub biurze. Urządzenia typu Air Drekker zawierają system pozwalający usunąć z powietrza zarówno cząsteczki PM2,5, jak i PM10. Zaprojektowane tak, by ich intensywna eksploatacja nie generowała nadmiernych kosztów oczyszczacze są doskonałym rozwiązaniem toksycznego problemu, jakim jest smog. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii – zamiast czekać, aż w końcu pojawią się odpowiednie regulacje – problem smogu można rozwiązać samemu.